Domy z drewna

Sztukateria elewacyjna okienna

Jak wygląda sztukateria elewacyjna przy oknach?

sztukateria elewacyjna

Możliwości jakie daje sztukateria elewacyjna

Planując elementy dekoracyjne elewacji wokół okien, często myślimy o dodatkach takich jak rośliny czy żaluzje. Jednak istnieje wiele architektonicznych detali, które wzbogacą wygląd naszego domu bez konieczności ciągłego dbania jak o kwiaty. Wybór jest naprawdę szeroki, bowiem sztukateria elewacyjna może przyjmować różne formy. Listwy okienne, gzymsy oraz wiele innych detali daje spore pole aranżacji.

Kamienne i betonowe obramowania

W budynkach stylizowanych na rustykalne bądź zabytkowe, dobrze komponuje się kamień. Klasyczna sztukateria Gdańsk nie spełni swojej roli, chyba że celuje się w styl eklektyczny. Kamienne obramowania wokół okien dobrze podkreślają głębię, nadają charakteru. Ten rodzaj dekoracji może być również stosowany w nowoczesnych konstrukcjach dla ciekawego kontrastu.

Beton jako materiał, zyskał na popularności w nowoczesnym budownictwie. Betonowe podparapetniki mogą dodać elewacji minimalistycznego, surowego charakteru. Można je pozostawić w naturalnym kolorze betonu lub pomalowane na dowolny kolor.

Dodatki ceglane i metalowe

Ceglane obramowania i dekoracje mogą nadać elewacji ciepły, tradycyjny wygląd. Cegła jest bardzo trwałym materiałem. Co ciekawe z biegiem lat pięknie się starzeje i nadaje elewacji szlachetny wygląd. Obramowania z cegły w naturalnym kolorze prezentują się równie dobrze, co te malowane na dowolny kolor.

Cegła w połączeniu z metalem daje ciekawe efekty. Kraty lub metalowe ozdoby kute wniosą do aranżacji nieco industrialnego charakteru. Często można spotkać kompozycje przypominające stare fabryki, które obecnie pełnią zupełnie inne role.

Nowoczesna sztukateria elewacyjna

Sztukateria jest powszechnie wykorzystywaną formą dekoracji od bardzo dawna. Na przestrzeni lat zmieniał się jedynie materiał, z jakiego powstawała. Sztukateria pomorskie może obejmować proste lub skomplikowane wzory. Są to między innymi gzymsy, rozety, festony pilastry, podparapetniki i wiele innych. W sztuce dekorowania najważniejsze jest, by zachować spójność. Umiar w projektach minimalistycznych, a rozbudowane, ale pasujące do siebie zdobienia w aranżacjach tego wymagających.

sztukateria elewacyjnalistwy okiennesztukateria Gdańskpodparapetnikiozdoby kutesztukateria pomorskie

Powiązane wpisy

Okna drzwi Kielce w drewnie

Dobre okna drzwi Kielce, to komfort mieszkańców.

Schody jesionowe Śląsk

Schody jesionowe Śląsk są chętnie wybierane.

Schody Wrocław

Schody Wrocław to duży wybór wariantów

Elementy kute i drewno

Elementy kute w połączeniu z drewnem są piękne

Domy z drewna i piękno elewacji

Domy z drewna posiadają elewacje wymagające troski